Change management w organizacji

sty 29, 2023 | 0 komentarzy

Change management i to jak możesz swojemu zespołowi zakomunikować zmiany?

Wczorajszy wpis był zapowiedzią dzisiejszej premiery najnowszego nagrania podcastu Cyfrowy Bliźniak. W tym tygodniu pragniemy z Paul Pachowicz poruszyć tematykę change management. Wdrażanie nowych technologii w firmach z sektora Manufacturing zawsze wpływa na zmianę pracy ludzi. Może ona dotyczyć automatyzacji procesu, czy np. sposobu komunikowania między operatorami maszyn i pozostałą częścią firmy.

Przykłady można mnożyć. Niektóre zmiany są podyktowane wprost chęcią ograniczenia kosztów pracy. Inne poprawą bezpieczeństwa, czy zwiększeniem transparentności biznesu.

Jak powinien być zbudowany komunikat, który informuje o zmianach, jakie mają nastąpić  w organizacji?

  1. Klarownie przekazywać dlaczego dana zmiana następuje.
  2. Określać, jakie korzyści indywidualne przyniesie każdemu pracownikowi.
  3. Przełamywać tabu strachu przed zmianą.
  4. Pokazywać cel, jaki organizacja może osiągnąć.
  5. Przewidywać następne kroki.

Nacisk powinieneś kłaść na klarowność i jednoznaczność przekazu. Przykład?

Załóżmy, że chcesz wprowadzić w swojej organizacji system do automatyzacji raportowania produkcji. Od pewnego momentu pracownicy produkcyjni nie będą wypełniać papierowych raportów, tylko system będzie raportował za nich (na podstawie danych bezpośrednich z maszyn).

Change management krok po kroku

Przykład poniżej, jak możesz zakomunikować zmianę:

  1. Zdecydowaliśmy wprowadzić w naszej firmie system do automatycznego raportowania ze względu na malejącą marżę produkcyjną spowodowaną między innymi rosnącymi kosztami surowców i mediów. Ze względu na podpisane umowy nie możemy przez kilka najbliższych miesięcy podnosić cen.
  2. Wierzymy, że system ściągnie z was odpowiedzialność za wyniki produkcji a nam pomoże szybciej wprowadzać ewentualne korekty do realizowanych zleceń. Ponadto odzyskany czas wasz i pracowników administracji będziecie mogli wykorzystać na inne produktywne zadania.
  3. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana ta spowoduje, że czas pracy na maszynie przedłuży się o kilkanaście minut. Chcemy w związku z tym, aby jego część była przeznaczona na dodatkową przerwę.
  4. Dzięki zwiększeniu produktywności na jakie pozwoli nam nowe oprogramowanie wzrośnie marżowość, dzięki czemu unikniemy cięć kosztów (w tym zwolnień).
  5. Kolejnym krokiem będzie spotkanie z każdym z was w celu zebrania dodatkowych wytycznych, które możemy uwzględnić w nowym systemie i odpowiedzi na ewentualne pytania.

Zapraszam serdecznie do zapoznania się z nagraniem najnowszego odcinka na twojej ulubionej platformie podcast video:

Koniecznie zapoznaj się z poprzednim wpisem wprowadzającym do tematyki zarządzanie zmianami.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *