Czy prąd będzie 10 razy droższy?

sie 31, 2022 | 0 komentarzy

Droższy prąd – stało się! Na rynku kontraktów terminowych cena energii elektrycznej we Francji dostarczona w 2023 roku pobiła absolutny rekord wszech czasów i przebiła barierę 1 000 Euro za 1 MWH. W Niemczech koszt ten wyniósł 829 Euro / 1 MWH.

W Polsce cena 1 MWH z dostawą w 2023 roku to ok. 2 600 zł, gdzie jeszcze 2 miesiące temu była o połowę niższa, a nieco ponad rok temu prawie 10 razy niższa.

To w połączeniu z bardzo nieciekawym trendem PMI w Polsce i między innymi w Niemczech nie wywołuje optymizmu.

Jedna megawatogodzina, jak to interpretować?

1 MWH to mniej więcej tyle, co zużywa jeden czajnik elektryczny przez rok, który działa 2 godziny dziennie.

Cóż, jeżeli w firmie pracuje kilkadziesiąt osób i większość z nich preferuje herbatę wobec kawy, wartość jak najbardziej do osiągnięcia.

Jak to się przełoży na konsumentów jeszcze nie wiemy…

W końcu, jako osoby prywatne jesteśmy pod parasolem ochronnym regulatora.

Co na to ma powiedzieć biznes i przemysł produkcyjny, gdzie już parasol regulatora nie obowiązuje?

Droższy prąd a śledzenie kosztów energii

Skończyły się czasy, kiedy cena składowej kosztu wytworzenia, za którą odpowiadał prąd jest pomijalnie mała. Część firm przy takich kosztach może dojść do wniosku, że produkcja po prostu może być nieopłacalna.

Pytanie na ile firmy produkcyjne faktycznie analizują to jakim % składowej wytworzenia produktu stanowi koszt energii?

Z jednej strony można to oczywiście policzyć prostą proporcją. W danym miesiącu zostało wytworzone X wyrobu gotowego i jednocześnie zapłaciliśmy za prąd Y. Jeżeli policzymy iloraz X/Y to wyjdzie jednostkowy koszt energii wykorzystany do wytworzenia jednej sztuki wyrobu gotowego.

Wada takiego podejścia?

  • Liczymy średnią, nie wiedząc za bardzo w jaki sposób poszczególne maszyny, czy też etapy procesu miały wpływ na dynamikę zmian zużycia prądu.
  • Nie jesteś w stanie zdiagnozować np. jaka maszyna staje się mniej rentowna (zużywa więcej jednostek energii na wytworzenie tego samego produktu).
  • Nie wiesz, w jaki sposób z wyprzedzeniem przełożyć świadomie koszty energii na klienta końcowego.
  • Nie jesteś w stanie wyłapać w jakich widełkach normalnie powinna się poruszać wartość składowej wytworzenia wyrażona w energii. Przez to nie jesteś w stanie odnieść się do odchyleń od tej wartości (a następnie ich zdiagnozować i wyeliminować).

Traceability a bieżący pomiar energii

Rozwiązanie?

Opomiarowanie zużycia prądu na każdej maszynie z osobna i wdrożenie systemu do zbiorczej analizy kosztów i alokacji w kontekście konkretnej maszyny, zlecenia, produktu.

Koszt jednego miernika energii?

Od 100 do 4 000 zł, ale można się domyślić, że do zastosowań przemysłowych raczej należy przyjąć tą górną granicę.

Do tego system, który zbiera dane między innymi z energii elektrycznej. Tutaj od kilkunastu tysięcy wzwyż (w zależności od ilości czujników i rodzajów zestawień danych).

Mając dane surowe możesz je wykorzystać do zestawień a po jakimś czasie wdrożyć w system Traceability, który będzie między innymi pokazywał koszt energii, gazu, surowca, czy pracy na poszczególne wyroby gotowe.

Rozpoczynasz od rozwiązania prostego i przystępnego, przeprowadzamy dla ciebie Proof-Of-Concept a następnie dokonujemy wspólnie skalowania systemu w kierunku, w którym opłaca się to najbardziej.

Zapraszam do pozostawienia komentarza oraz kontaktu, jeżeli uznasz że proponowane rozwiązanie jest właśnie dla ciebie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *