Dashboard KPI – najbardziej zyskowna technologia

sty 17, 2023 | 0 komentarzy

Jakiś czas temu natknąłem się na bardzo ciekawe badanie, które przeprowadziło na początku 2020 roku EY w Azji południowej, które dotyczyło firm z obszaru Manufacturing.

Przedmiotem badania było określenie dla tych przedsiębiorstw:

  • Stopnia digitalizacji.
  • Gotowości na wdrożenie nowych technologii.
  • Kierunków strategicznego rozwoju.
  • Inwestycji, które mogą w obszarze nowych technologii odnotować największe zwroty.

Pytania badawcze były zadawane decydentom z firm produkcyjnych w formie ankiet. Jedno z pytań w szczególności zwróciło moją uwagę.

Na wdrożeniu jakiej technologii twoja organizacja skorzysta najbardziej?

Najczęściej zaznaczane odpowiedzi to:

  • Wizualizacja i monitoring KPI (Kluczowych Wskaźników Efektywności).
  • Identyfikacja produktu w łańcuchu tworzenia wartości.

Czyli dwie rzeczy, którymi zajmuje się zawodowo (zapraszam do kontaktu, jak w którymś z tych obszarów potrzebujesz wsparcia).

O Traceability trochę już pisałem w poprzednich wpisach. Jeżeli nie miałeś okazji się z nimi zapoznać – zachęcam. Weźmy w takim razie na tapet zwycięzcę badania.

Dlaczego Dashboard KPI jest tak przydatny?

Dlaczego firma produkcyjna zyska najbardziej na monitoringu KPI (tj. m.in. OEE) w czasie rzeczywistym? Decydenci dostrzegają coraz bardziej, jak dużą wartością jest natychmiastowy dostęp do informacji biznesowej.

Nie wystarczy wyciąganie wniosków np. na podstawie miesięcznej średniej OEE o podjęciu decyzji na temat przeglądu maszyny w kolejnym miesiącu. Nie wystarczy rzut oka na porannej odprawie, jak wyglądał wczorajszy dzień.

Dużą przewagą staje się możliwość zdecydowania tu i teraz np. o tym, żeby dane dane zlecenie przekierować na inną maszynę, która wyrobi się w planie (nawet po dociążeniu) i np. zrezygnować z produkcji na istniejącej, która jest zbyt droga w bieżącym utrzymaniu.

Dashboard KPI może przedstawiać punkty odniesienia dla poszczególnych wartości, wyciągać wnioski, sugerować przeglądy, pokazywać najczęstsze przestoje, informować o bieżących kosztach bezpośrednich produkcji i pokazywać szereg statystyk.

Wszystko po to, żeby:

  • Wiedzieć co i gdzie nam się opłaca produkować.
  • Mieć informacje bieżące o kosztach i zagrożeniach.
  • Móc podejmować decyzje na podstawie tego co dzieje się teraz.

Żeby uzyskać czas rzeczywisty na dashboard kpi niezbędne jest połączenie bezpośrednio z PLC maszyny. Dopiero wtedy dane biznesowe mają odpowiednią dokładność i rozdzielczość.

Na temat traceability, czyli technologię, która zajęła drugie miejsce w ankiecie znajdziesz bardzo dużo na moim blogu. Między innymi w wpisach na temat: identyfikowalności wyrobu, czy identyfikowalności produktu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *