Indeks ESG

wrz 12, 2022 | 0 komentarzy

Czy jesteś gotowy na indeks ESG?

Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć niszę, w której brak jest konkurencji. Ale czym tak naprawdę konkurujemy? Czy cena w dalszym ciągu jest czynnikiem decydującym przy dokonywaniu wyborów zakupowych?

Jedną rzeczą jest zachowanie konsumentów, inną wytwórców, którzy też kupować muszą.

Uważam, że przyspiesza trend, w którym w B2B konkurencja ceną schodzi na dalszy plan a coraz większe znaczenie odgrywają wartości organizacji i cechy dodane poza produktem, czy oferowaną usługą.

W związku z tym, coraz większą rolę w doborze partnera do współpracy biznesowej odgrywają czynniki ESG.

Czym są czynniki składające się na wskaźnik indeks ESG?

ESG to rozwinięcie:

  • E – Environmental (Ochrona Środowiska) – określa wywiązanie się z zasad troski o środowisko.
  • S – Social (Społeczne) – dotyczy jakości warunków pracy, BHP i prowadzonej polityki jakości zarówno procesu wytworzenia (również oprogramowania), jak i stosunku do procedur.
  • G – Governance (Ład korporacyjny) – związana jest z utrzymaniem odpowiedniej polityki komunikacyjnej i zarządczej.

Konkurencja jest dobra w każdej branży (o ile jest zdrowa i fair). Powoduje to, że konsumenci finalnie mają większe pole wyboru i mogą korzystać z coraz nowszych rozwiązań biznesowych i technologicznych. Konkurencyjność pcha nas do przodu.

Jak w praktyce porównuje się różne firmy i rozwiązania (na przykładzie przetargów MES)?

Podczas startowania w przetargach B2B (albo klasycznego procesu ofertowania) dochodzi do momentu, w którym oferty należy porównać. Kilkakrotnie pisałem już na ten temat, w jaki sposób uniknąć tego, żeby ten zabieg nie zakończył się karkołomną próbą znajdowania różnic między jabłkami i malinami.

Kluczowe kryteria tj. cena, poszczególne funkcjonalności, okresy gwarancyjne i gotowość do serwisowania i rozwoju aplikacji są zestawiane z czynnikami bezpośrednio powiązanymi z organizacją. W pierwszej kolejności oczywiście znaczenie ma bezpieczeństwo, czyli wielkość organizacji pod względem przychodu i ilości pracowników. Następną kwestią jest doświadczenie w podobnych projektach i staż rynkowy. Na ostatnim miejscu podium coraz częściej znajdą się czynniki ESG i wartości, jakie wyznaje dana organizacja (łącznie z Misją).

Dlaczego ESG jest ważne?

Biznes to ludzie. Jeżeli firma ma pewne wartości, w które wierzą jej pracownicy, poszukiwani są partnerzy, którzy najzwyczajniej w świecie pasują i wyznają podobne zasady i wartości. Nie jest to związane tylko z tym, w co ludzie wierzą od 9 do 5, ale także z tym według jakich kryteriów dobrze dogaduje nam się z innymi ludźmi (w tym np, integratorami)

Współpraca polega na zrozumieniu i zaufaniu. Dlatego wybierając partnera biznesowego, trzeba brać pod uwagę to z jakimi finalnie ludźmi będzie się pracować.

Zapraszam na więcej wpisów na Blog (chociażby ten związany z wskaźnik PMI dla przemysłu). Ponadto, jeżeli chcesz mnie o coś zapytać – napisz śmiało.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *