PMI Styczeń 2023

sty 9, 2023 | 0 komentarzy


PMI spektakularnie w górę! Co dalej z produkcją przemysłową w naszym kraju?

Początek roku mamy już za sobą (a być może w trakcie). Z lekkim opóźnieniem zdecydowałem się opublikować tutaj krótką analizę PMI przemysłowego. Wskazanie PMI z ostatnio przeprowadzonych ankiet (w Grudniu) wynosi 45.60. Ciągle jesteśmy poniżej wartości neutralnej, jaką jest 50.

Dynamika trendu i co ważniejsze jego kierunek może trochę cieszyć. Doświadczamy wzrostu wskaźnika w stosunku do Listopada o 5%. Jesteśmy obecnie bardzo blisko wskazania Niemieckiego odpowiednika – 47.1. Zobaczymy co przyniesie najbliższa przyszłość. Kolejny odczyt ankiet już za miesiąc, stąd powinien mieć na nie wpływ już noworoczne zmiany przepisów i podwyżek cen.

PMI Styczeń 2023 i fundamentalne pytania

  • Przyzwyczailiśmy się do większych rachunków za prąd i gaz?
  • Czy ceny paliwa od 01.01.23 po powrocie VAT mimo wszystko nie okazały się takie straszne (o tym akurat dowiemy się dopiero za miesiąc)?
  • Jaki wpływ na sentyment miało zatrzymanie serii wzrostów stóp procentowych?
  • W końcu, czy łańcuchy dostaw powoli zaczynają pracować na obrotach znanych jeszcze sprzed pandemii?

Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania, zakupowcy najwyraźniej widzą potencjał w obecnej sytuacji. Ciekawa nowina, zwłaszcza przy bardzo wysokiej grudniowej inflacji na poziomie 17,5%. Chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest wskaźnik PMI i jaki ma wpływ na to co się dzieje wokół nas? Zapraszam na YT, gdzie dogłębnie omówiłem temat wskaźnik PMI w ramach podcastu Cyfrowy Bliźniak. Ponadto jeżeli wolisz przeczytać czym jest PMI przemysłowy, zapraszam na bloga.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *