Zakup oprogramowania na firmę – największe wyzwanie?

sty 16, 2023 | 0 komentarzy

Jaka jest najczęstsza przyczyna porażki przy wdrażaniu dedykowanego oprogramowania IT?

Moim zdaniem błędny dobór rozwiązań do zdefiniowanych problemów. Do tego zbyt późne zderzenie tych problemów z rynkiem. W branży produkcyjnej często spotykam się z ograniczonym zaufaniem do angażowania konsulting na wczesnej fazie procesu zakupowego.

Dlaczego?

Zbyt często zdarza się, że jak już ktoś ma klienta, chce mu sprzedać za wszelką cenę swoje produkty, które niekoniecznie mogą być odpowiedzią na postawione problemy. Przez co klient kupuje niedopasowane rozwiązanie (oprogramowanie – co się okazuje po czasie użytkowania).

Następnie, w kolejnym procesie zakupowym maleje zaufanie do kogokolwiek, kto będzie z zewnątrz. Koło się zamyka.

Zakup oprogramowania na firmę. Jak możesz to zrobić lepiej?

Dlaczego nie zatrudnisz kogoś do wsparcia procesu zakupowego, przy jednoczesnym wykluczeniu tej osoby / firmy z możliwości składania ofert?

Dlaczego nie możesz nadzorować powstania dokumentacji (studium wykonalności), w taki sposób, żeby była otwarta na różne rozwiązania (nie była stronnicza)?

Nie rozumiem tego.

Z jednej strony firma jest w stanie wydać 500 000 zł na software, który nie wiadomo, czy będzie działał zgodnie z założeniem. Z drugiej przyspiesza maksymalnie procesy zakupu, nie chcąc jednocześnie wydać kwoty o jeden rząd wielkości niższej, by zwiększyć prawdopodobieństwo późniejszego sukcesu w delivery. Dziwne.

Głęboko wierzę w współpracę i win-win. Lubię pracować z ludźmi, którzy wykładają kawę na ławę i mówią jakie mają wyzwanie do spełnienia (poza postawionymi problemami biznesowymi). W końcu Ja (jak każdy) żyję w swojej bańce informacyjnej.

W związku z tym, jeżeli nie dowiem się wprost, jakie wyzwania ma mój klient związane z zakupem oprogramowania na firmę, mogę błędnie założyć swój scenariusz.

Stąd przyczyna powstania źródłowego problemu może wziąć się z obu stron. Czasami może być wina po stronie chytrego stronniczego doradcy. Innymi razy zdystansowanego, nazbyt asertywnego klienta, który chce mieć problem z głowy.

Podsumowując : Uważam, że najczęstszym błędem podczas zakupu oprogramowania w przemyśle jest nie konsultowanie doboru klasy systemu do postawionych problemów na bardzo wczesnej fazie zakupu (zaraz po definicji ów problemów).

Zapraszam również do zapoznania się z moim poprzednim wpisem na temat tego ile kosztuje oprogramowanie?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *