Automatyzacja i robotyzacja – czym się różnią i kiedy warto je wdrożyć?

Automatyzacja i robotyzacja – nowoczesne procesy produkcyjne i wprowadzanie założeń transformacji cyfrowej nieodłącznie wiążą się z tymi dwoma pojęciami. Choć określenia te często używane są zamiennie, oznaczają zupełnie różne podejścia do optymalizacji. 

Automatyzacja procesów koncentruje się na eliminacji powtarzalnych, manualnych działań poprzez wdrażanie rozwiązań cyfrowych i systemów sterowania. Robotyzacja z kolei dotyczy wykorzystywania fizycznych maszyn, które zdolne są do samodzielnej pracy. Dobór technologii odpowiedniej dla aktualnych potrzeb danej fabryki zależy od specyfiki procesu, aktualnej infrastruktury, kosztów wdrożenia i oczekiwanych efektów.

Jakie jednak są różnicę między automatyzacją a robotyzacją? Kiedy warto zdecydować się na wdrożenie jednego z tych rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Automatyzacja i robotyzacja w nowoczesnej fabryce – zrobotyzowana linia produkcyjna zwiększająca efektywność procesów.

Automatyzacja procesów – definicja i przykłady

Automatyzacja pozwala na ograniczenie lub eliminację ręcznej pracy poprzez wdrażanie odpowiednich technologii. Może ona dotyczyć zarówno prostych czynności związanych z administracją, jak i złożonych operacji przemysłowych. Jej wprowadzenie pozwala na szybsze zachodzenie wybranych procesów i optymalizację. Zmniejsza też wpływ błędów wynikających z czynnika ludzkiego oraz pozwala na oszczędność czasu i zasobów

Przykłady automatyzacji w różnych branżach

Automatyzacja procesów produkcyjnych pozwala na zwiększanie wydajności i usprawnianie codziennej pracy. Jednak pojęcie to nie zawsze oznacza implementacje robotów. W wielu przypadkach wystarczające okazuje się wprowadzenie odpowiedniego oprogramowania lub mechanizmów sterujących

Automatyzacja vs robotyzacja – kluczowe różnice i obszary zastosowania w nowoczesnym przemyśle.

Kiedy mamy do czynienia z robotyzacją?

Robotyzacja to specyficzny rodzaj automatyzacji, nie pojęcie dla niej zamienne. Polega ona na wdrożeniu robotów, które wykonują określone zadania fizyczne w sposób powtarzalny i precyzyjny. Roboty przemysłowe często zastępują w tym wypadku człowieka (lub w wypadku cobotów – współpracują z nim), szczególnie w procesach wymagających wysokiej dokładności, dużej siły lub pracy w trudnych warunkach.

Robotyzacja procesów produkcyjnych – przykłady

Istotną kwestię stanowi fakt, iż roboty nie działają w izolacji. Zazwyczaj są one częścią większego procesu technologicznego. Współpracować mogą one z innymi maszynami oraz systemami sterowania. Robotyzacja produkcji pozwala na standaryzację procesów i zwiększenie ich efektywności. Jednak wdrożenie tego typu rozwiązań wymaga często większych nakładów finansowych, niż klasyczna automatyzacja.

Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!

Dołącz do biuletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
15 kroków do zakupu systemu informatycznego.

Automatyzacja i robotyzacja – który proces wybrać?

Decyzja o wdrożeniu automatyzacji lub robotyzacji procesów produkcyjnych powinna być poprzedzona szczegółową analizą kosztów i korzyści. W tym wypadku warto wziąć pod uwagę:

  1. Koszt inwestycji – zakup i wdrożenie robotów lub systemów automatyzacyjnych wiąże się z wydatkami nie tylko na sprzęt, ale także integrację oraz szkolenia.
  2. Standaryzację procesów – powtarzalne operacje łatwiej zrobotyzować, natomiast automatyzacja może być lepszym wyborem dla zmiennych procesów biznesowych.
  3. Koszty utrzymania – ceny serwisowania maszyn, aktualizacji oprogramowania i kursów dla pracowników będą się różnić w zależności od wybranych rozwiązań.
  4. Bezpieczeństwo i ergonomię – automatyzacja procesu produkcji może zmniejszyć ryzyko błędów i wypadków, eliminując konieczność wykonywania przez ludzi monotonnych lub niebezpiecznych czynności.
  5. Zwrot z inwestycji (ROI) – istotne jest oszacowanie, czy wdrożenie automatyzacji procesów lub robotyzacji przyniesie rzeczywiste oszczędności i poprawę efektywności produkcji. 
Automatyzacja i robotyzacja w motoryzacji – roboty montujące komponenty na linii produkcyjnej.

Kiedy warto wdrożyć automatyzację lub robotyzację?

Podjęcie decyzji o inwestycji w automatyzację produkcji lub robotyzację powinno uwzględniać konkretne cele i korzyści, które przez jej wprowadzenie chcemy osiągnąć. Do jednych z najczęściej wymienianych powodów takich wdrożeń należą:

Robotyzacja i automatyzacja w przemyśle – współpraca człowieka i maszyny w optymalizacji produkcji.

Pułapki związane z wdrożeniami 

Chociaż wprowadzanie robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych może przynosić szereg korzyści, nie zawsze stanowi jednak najlepsze rozwiązanie. Jednym z często popełnianych błędów jest ich implementacja bez strategii wdrożenia, dokładnej analizy potrzeb i oszacowania ROI. Niektóre procesy mogą wymagać też częstych modyfikacji, przez co ich robotyzacja staje się zbyt kosztowna i nieopłacalna. Istotny problem może stanowić też brak integracji z już istniejącą infrastrukturą. Wdrażając innowacyjne technologie, warto upewnić się, że będą one współpracować z już wykorzystywanymi systemami ERP, MES czy SCADA.

Automatyzacja i robotyzacja w produkcji – nowoczesne systemy sterowania optymalizujące procesy.

Automatyzacja i robotyzacja to narzędzia usprawniające procesy w przedsiębiorstwach, ale każde z nich ma inne zastosowanie. Robotyzacja sprawdzi się tam, gdzie konieczna jest precyzja i powtarzalność, natomiast automatyzacja może dotyczyć zarówno produkcji, jak i procesów administracyjnych. Istotne jest, aby decyzję o wdrożeniu podejmować na podstawie analizy potrzeb firmy oraz kosztów i korzyści związanych z planowaną inwestycją.

Więcej w nowym odcinku Digitalizuj.pl!

Automatyzacja i robotyzacja – jeśli zainteresował Cię ten temat, szerzej omawiam go w najnowszym odcinku podcastu Digitalizuj.pl! Szczegółowo wyjaśniam tam, czym różnią się te rozwiązania, podaję konkretne przykłady z branży i pokazuję, jak te technologie mogą usprawnić procesy produkcyjne. Zobacz, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej fabryce i jak efektywnie je wdrożyć!

Automatyzacja vs robotyzacja – co wybrać? Obejrzyj nowy odcinek videopodcastu Digitalizuj.pl! video-icon Zobacz film

Chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości związanych z automatyzacją lub robotyzacją Twojego zakładu produkcyjnego?

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.