Odkryj 5 rozdziałów książki już teraz!
15 kroków do zakupu systemu informatycznego
- 5 rozdziałów książki
- podsumowania z najważniejszymi informacjami z obszaru digitalizacji produkcji
Czy wiesz, że cyfrowy paszport produktu za kilka lat może być koniecznością dla branży spożywczej? Czym jest wspomniany cyfrowy paszport produktu? Jak przygotować się do niego przygotować? Zapraszam do przeczytania artykułu.
Cyfrowy paszport produktu to zestaw informacji znajdujący się w kodzie QR. Po zeskanowaniu (bez konieczności dostępu do internetu) odbiorca otrzymuje szczegółowe dane dotyczące produktu. Mogę to być między innymi takie informacje, jak:
Im bardziej szczegółowe informacje, tym większa transparentność firmy i zaufanie konsumentów. Wyobraźmy sobie bowiem licznik, który dostarcza bardziej szczegółowych informacji o procesie produkcyjnym, które potwierdzają temu jakość wytworzenia. Utwierdza to konsumenta, że kupuje produkt wysokiej jakości, którego data ważności jest zgodna z informacją na opakowaniu.
Im bardziej rozbudowany jest łańcuch dostaw i więcej pośredników bierze udział w procesie wytwarzania produktu, tym bardziej istotna staje się identyfikowalność wyrobu na każdym etapie. W przemyśle motoryzacyjnym łańcuchy dostaw są bardzo złożone i rozproszone, angażując wielu podwykonawców. W branży spożywczej czy chemicznej identyfikowalność produktu często jest wymogiem prawnym lub dystrybucyjnym. Jednak identyfikowalność może również zaspokoić potrzeby klienta i być pierwszym krokiem do wdrożenia cyfrowego paszportu produktu.
Producent jest odpowiedzialny za jakość swojego towaru, wdrażając różne procesy kontrolne. Dane dotyczące identyfikowalności są gromadzone w każdym zakładzie produkcyjnym, ale często nie są one zautomatyzowane. Obecnie nie ma wymogu posiadania ich w relacyjnych bazach danych ani poddawania ich automatycznym normom. Jeśli producent sprzedaje towar hurtowni, powinien udokumentować sposób jego wytworzenia, jednak dokumentacja ta często ma formę papierową.
Warto zauważyć, że ta dokumentacja nie jest przekazywana konsumentowi, ten dokonując zakupu polega wyłącznie za zaufaniu do danej marki
Jeżeli zakład produkcyjny posiada system automatycznego zbierania danych z procesu produkcyjnego, wszystkie te informacje są przechowywane w bazie danych i mogą być udostępnione:
Identyfikowalność wyrobu oraz cyfrowy paszport produktu są sposobami na uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Jeśli firma spełnia wszystkie normy jakościowe, udostępnienie informacji konsumentowi jest dowodem na wiarygodność i transparentność. To element, który można efektywnie wykorzystać w kampanii marketingowej.
Warto zauważyć, że z roku na rok konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wymagający. Oczekują coraz szerszej wiedzy na temat kupowanego produktu. Odbiorca chce mieć pewność, że wybiera produkt wysokiej jakości. Właśnie dlatego firmy, które mają systemy identyfikowalności produktu, mogą zyskać realną przewagę, udostępniając dane na potrzeby cyfrowego paszportu produktu.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupujemy jogurt w osiedlowym sklepie. Skanujemy kod QR na opakowaniu i otrzymujemy dostęp do szczegółowych informacji o procesie pasteryzacji, w tym wykres norm jakościowych. Na końcu pojawia się komunikat: „Dziękujemy za wybór naszego produktu. Został wyprodukowany zgodnie z najwyższymi normami jakości. Smacznego!”
Aby myśleć o wdrożeniu cyfrowego paszportu produktu, warto zacząć od systemu identyfikowalności. Nawet jeśli na początku nie planujemy udostępniać tych informacji klientom, warto mieć je na potrzeby wewnętrznej kontroli jakości. Identyfikowalność pomaga dokumentować procesy, automatyzować sprawdzanie norm jakościowych, kontrolować ilości produkcji oraz unikać pomyłek w doborze opakowań. Dane pochodzące z maszyn i czujników są podstawą do opracowania systemu cyfrowego paszportu produktu. To najbardziej efektywne kosztowo podejście, jeśli łączy się je z wdrażaniem systemu identyfikowalności wyrobu gotowego.
Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!
Dołącz do buletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
„15 kroków do zakupu systemu informatycznego”.