hero-bg

Jak wdrożyć AI w firmie i od czego zacząć?

Chcesz wdrożyć sztuczną inteligencję (AI) w swojej firmie, ale nie wiesz od czego zacząć? Doskonale trafiłeś. W tym artykule opowiem Ci, jak zjeść tego wielkiego słonia po kawałku.

Klienci często pytają mnie: „Czy mógłby Pan wdrożyć takiego czata GPT, który będzie bazował na informacjach z naszej organizacji?”. Tak, mógłbym, ale nie od razu. Dlaczego?

Bo sztuczna inteligencja to nie cylinder czarodzieja. To technologia. Działa wtedy, gdy jest dobrze zaprojektowana, a nie tylko dobrze „sprzedana”. A żeby dobrze zaprojektować rozwiązania z wykorzystaniem AI, musisz… wrócić do podstaw. Czyli do problemu, który chcesz rozwiązać.

AI w produkcji

Nie myśl o AI. Pomyśl, co szwankuje w Twojej firmie

Sztuczna inteligencja to często pomijalnie mały fragment całego projektu. Większość czasu zajmuje przygotowanie do wdrożenia AI w firmie. Skoro bowiem szukasz wsparcia w narzędziach AI, zapewne borykasz się z jakimś problemem. Czy umiesz go zdefiniować? Poświęć chwilę na to, aby go szczegółowo nakreślić.

To realne problemy. I właśnie od nich powinieneś zacząć. Nie od technologii, nie od narzędzia, ale od pytania: „Co tak naprawdę chcę poprawić?”.

Książka Adriana Stelmacha "15 kroków do zakupu systemu informatycznego" - dowiedz się więcej o tym, jak wybrać odpowiedni system IT dla swojej fabryki! Transformacja cyfrowa i przemysł 4.0 w zasięgu ręki!

Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!

Dołącz do biuletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
15 kroków do zakupu systemu informatycznego.

Analiza biznesowa – podstawa wdrożenia AI w produkcji

Analiza biznesowa to pierwszy krok do zmiany. Tak, choć analiza kojarzy się z czymś statycznym, to bez niej trudno mówić o jakiejkolwiek zmianie, w tym o wdrożeniu sztucznej inteligencji (AI).

To trochę jak z gotowaniem. Może i masz szczere chęci, by przygotować romantyczną kolację, ale na nic Twoja wola w parze z najlepszym przepisem od Jemiego Olivera, jeśli nie skupisz się na analizie zawartości Twojej spiżarni. To dzięki niej będziesz w stanie sporządzić listę brakujących składników, zrobić zakupy i dopiero wówczas przystąpić do wcielenia swojego pomysłu w życie.

Takie podejście zastosuj w swoim przedsiębiorstwie. Skup się na analizie biznesowej, która pomoże Ci określić:

Cóż, sztuczna inteligencja potrzebuje danych – dobrych, uporządkowanych, aktualnych.

analiza biznesowa wdrozenie AI

Zadbaj o swój GPS cyfryzacji – mapa drogowa wdrożenia AI

Gdy już analizę biznesową masz za sobą, możesz przystąpić do… rozrysowania mapy drogowej. Stwórz plan, który będzie Twoim GPS-em cyfryzacji. Rozpisz krok po kroku kolejne etapu wdrożenia sztucznej inteligencji:

  1. Cyfryzacja dokumentacji.
  2. Standaryzacja i ujednolicenie danych.
  3. Wybór algorytmu.
  4. Interfejs – czyli to, co widzi użytkownik.

Proste? W teorii tak. W praktyce to żmudna robota, ale daje Ci gwarancję, że AI z powodu braku danych nie zacznie „lunatykować”, czyli zmyślać tam, gdzie nie ma danych.

Roadmapa wdrożenia AI w praktyce

Zobaczmy więc, jak to mogłoby wyglądać. Załóżmy, że chcesz wdrożyć model językowy, który ma dostęp do wszystkich dokumentacji, instrukcji technicznych i materiałów w Twojej firmie. Ma on szybciej dostarczać Ci wiedzę i streszczać dokumenty.

Efekt końcowy? Zamiast szukać dokumentacji pompy, instrukcji naprawy, czytać ją i rozumieć – po prostu piszesz: „Czat, zepsuła mi się taka pompa, napisz mi krótko, jak ją wymienić” i od razu dostajesz skondensowaną wiedzę.

AI w przemyśle

Jak dojść do tej wizji? Trzeba słonia podzielić na kawałki i zbudować mapę cyfryzacji:

  1. Analiza biznesowa – w jaki sposób obecnie składujemy dokumentację? Czy wszystkie potrzebne dokumenty są dostępne cyfrowo?
  2. Przygotowanie danych – ich odpowiednie składowanie, osadzenie w kontekście, sprawdzenie, czy wiedza jest kompletna.
  3. Plan wdrażania kolejnych etapów – od cyfryzacji dokumentacji, przez jej odpowiednie składowanie, do wyboru algorytmu i zbudowania interfejsu.

Można więc powiedzieć, że przepis na AI w produkcji obejmuje trzy składniki: dane, algorytm, interfejs.

Ale – co ciekawe – tylko jeden z nich jest widoczny, do tego ten najmniej kosztowny. Reszta – dane i ich analiza – to 90% wysiłku i często 90% budżetu. Dlatego zanim zafascynuje Cię demo czatbota z przypadkowej konferencji, zadaj sobie pytanie: „Czy mam w ogóle dane, które chciałbym mu pokazać?”. Jeśli odpowiesz: „nie”, zacznij od porządków.

Chmura czy serwer?

Tak, AI potrzebuje mocy obliczeniowej. Tak, można to zrobić lokalnie – ale czy to na pewno najlepsze rozwiązanie? Na pewno nie dla wszystkich.

W każdym razie masz do wyboru dwie opcje:

Dla większości firm dużo rozsądniejsze jest rozwiązanie hybrydowe: dane trzymamy u siebie, model pracuje w chmurze.

Pięć kroków do AI w przemyśle

Jak widzisz, wdrożenie AI to nie jest kwestia instalacji nowego programu, lecz cały proces, który wymaga przemyślanej strategii.

Taka strategia pozwoli Ci wdrożyć sztuczną inteligencję w przemyśle w sposób płynny i optymalny kosztowo.

Nowy odcinek videopodcastu!

Jeśli temat wdrożenia AI w przemyśle Cię zainteresował, posłuchaj na ten temat w podcaście Digitalizuj.pl.

Poznaj sposoby na efektywne wdrożenie sztucznej inteligencji w Twojej firmie.

Posłuchaj
podcast digitalizuj.pl: wdrożenie AI

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jak podejść do AI w Twojej firmie z głową, zamiast iść za modą – odezwij się. Pomagam firmom robić to od lat. Bez szumu. Z sensem.

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.