Awaria systemu – kluczowe wnioski po awarii antywirusa

Awaria systemu spowodowana globalną awarią antywirusa, która miała miejsce 19 lipca br. odbiła się szerokim echem i wywołała chaos – począwszy od lotnisk, aż po sektor bankowy. Błąd w oprogramowaniu spowodował, że program błędnie zidentyfikował krytyczne systemowe pliki jako zagrożenia, co doprowadziło do ich usunięcia i unieruchomienia wielu komputerów. To zdarzenie dostarczyło kluczowych wniosków i naukę na przyszłość. Przyjrzyjmy się bliżej temu precedensowi, by wiedzieć i pamiętać, jak uniknąć awarii systemów.

Awaria systemu – Procedury bezpieczeństwa

Właśnie dlatego w explitii świadczymy usługi serwisowe dla oprogramowania klasy MES, systemów planowania i identyfikowalności wyrobu, by zapobiegać awariom systemów. W końcu takie systemy to rozwiązania kluczowe z punktu widzenia zakładów produkcyjnych.

Dzięki usługom serwisowym narzędzia działają poprawnie, nie pojawiają się awarie systemów, a celem sprzedaży produktu jest także to, żeby mieć zachowaną historię wyrobu i dokumentować to dla dobra firmy i dla konsumentów.

Czego unikać – uważaj na procedury bezpieczeństwa

Jeśli system ulegnie awarii, zakład produkcyjny może zostać zmuszony do wstrzymania produkcji z powodu braku dokumentacji. Dlatego, aby uniknąć awarii, należy przestrzegać procedur:

  1. Unikaj nieświadomych aktualizacji, które mogą pogorszyć działanie programów w systemie.
  2. Upewnij się, że warunki instalacji aktualizacji są prawidłowe.
  3. Nie zaniedbuj testów oprogramowania – to kluczowe dla uniknięcia przyszłych awarii systemów.
  4. Aktualizuj oprogramowanie najpierw na środowiskach testowych, a dopiero potem na środowiskach produkcyjnych.
  5. Regularnie backupuj dane oraz całe aplikacje na kilku poziomach aplikacji, maszyny wirtualnej i serwera.
  6. Utrzymuj bateryjne zasilanie przez UPS-y w razie zaniku napięcia oraz zapewnij redundancję, czyli dodatkowe maszyny gotowe do przejęcia działania w razie awarii serwera.

Przykład

Gdy jeden serwer się spali, posiadając redundancję, jego obowiązki przejmuje drugi, który tylko czeka na moment, żeby przejąć działanie.

Wszystkie te procedury stworzone są tylko i wyłącznie dla bezpieczeństwa i ich zadaniem jest przewidywanie przeciwdziałania tego rodzaju awariom systemów.

Awaria systemu ze strony użytkownika

Różne urządzenia mają różne wymagania dotyczące aktualizacji i bezpieczeństwa. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o użytkownika i komputer, z którego korzysta. 

Czym innym jest panel operatorski, a czym innym urządzenie takie jak telefon czy tablet. W takich przypadkach to administratorzy zezwalają, kiedy dana aktualizacja ma mieć miejsce.

Administrator przejmuje odpowiedzialność, w której informuje użytkownika, jaki jest stan aktualizacji urządzania i czy wszystko działa tak, jak powinno.

Kilku zagranicznych klientów explitii dotknęła awaria sprzed 3 tygodni, ale dzięki sprawnie działającemu zespołowi serwisowemu byliśmy w stanie bardzo szybko przywrócić rozwiązania do działania.

Im większa organizacja, tym większy nacisk, aby takie „polisy bezpieczeństwa” posiadać – bardziej zaawansowane i wielostopniowe. 

Istotne elementy zapobiegania awariom systemów

Awaria systemu Konsekwencje

W przypadku ostatniej awarii antywirusa konsekwencje z pewnością są dosyć poważne, dlatego że:

  1. Spadły akcje na giełdzie aż o kilkadziesiąt procent, więc kapitalizacja firmy drastycznie się zmniejszyła. 
  2. Zmalało zaufanie, ponieważ kuloodporne procedury, które miały działać, w tym przypadku nie zadziałały. 
  3. Wzbudziło to konsternację wśród szerszego grona ludzi, gdyż zauważyli, jak wrażliwe są różnego rodzaju systemy.

W konsekwencji niesprawiedliwie została oceniona znana firma, która jedynie udostępniała Antywirusowi platformę, na której działało oprogramowanie. Na szczęście marka szybko wyjaśniła przyczynę problemu, pokazując, że nie była bezpośrednio odpowiedzialna za zaistniałą sytuację, a błędne działanie nie leżało w ich gestii.

Lipcowa awaria antywirusa pokazała, jak ważne są odpowiednie procedury bezpieczeństwa i testowania oprogramowania. Przestrzeganie rygorystycznych zasad aktualizacji, backupowania oraz redundancji może znacząco zminimalizować ryzyko awarii i zapewnić ciągłość działania systemów. Przedsiębiorstwa muszą być przygotowane na różne scenariusze awarii, aby móc szybko i skutecznie reagować w sytuacjach krytycznych.

Jesteś zainteresowany(a) cyfryzacją Twojego zakładu produkcyjnego? 

Stoisz przed wdrożeniem systemów informatycznych w Twoim parku maszynowym? 

Masz pytania z zakresu digitalizacji procesów wytwórczych?

Serdecznie zapraszam Cię do kontaktu

Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!

Dołącz do biuletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
15 kroków do zakupu systemu informatycznego.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.