które zawody będą zagrożone przez AI? Jak zmieni się rynek pracy za 10 lat?

68% pracowników obawia się, że sztuczna inteligencja (AI) wpłynie na redukcję miejsc pracy w ich firmach. Czy rzeczywiście jest się czego bać? A może te obawy wynikają z braku zrozumienia roli AI i możliwości, jakie oferuje? Znajdź odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przyszłości pracy i dowiedz się, jak ta technologia zmieni świat za 10 lat.

Co pracownicy sądzą o AI?

Badania pokazują, że nastawienie pracowników do sztucznej inteligencji jest mieszane. Wyniki badań Pracuj.pl z września 2023 roku w Polsce mówią same za siebie:

Europejski kontekst przedstawia badanie EY – European AI Barometer 2024:

To dane, które jasno pokazują, że z jednej strony sztuczna inteligencja już się zadomowiła w wielu miejscach pracy, ale z drugiej – budzi niepokój i wątpliwości.

Zarządzanie zmianą w firmie – klucz do sukcesu

Przyjęcie AI w firmie to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim ludzi. Strach przed utratą pracy często wynika z braku informacji i odpowiedniego przygotowania. Liderzy firm muszą:

Czy Twoja firma jest gotowa na przeprowadzenie procesu zarządzania zmianą technologiczną?

Jak AI zmienia biznes?

Świat przyspiesza – zarówno w zakresie oczekiwań konsumentów, jak i wdrażania nowych technologii. Przykład? NVIDIA, firma kojarzona z kartami graficznymi, w 2024 roku stała się najbardziej wartościową spółką na świecie dzięki swojej roli w rozwoju AI.

Sztuczna inteligencja przyspiesza proces wprowadzania nowych produktów na rynek (tzw. time to market). Dzięki synergii między maszynami, ludźmi i systemami, firmy mogą działać szybciej, precyzyjniej i bardziej efektywnie. Jednak największe wyzwanie w tym procesie to posiadanie dużej ilości odpowiednio ustrukturyzowanych danych.

Zastosowania sztucznej inteligencji w procesach przemysłowych i wpływ na industry 4.0. Spotkanie konferencyjne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

AI w produkcji – jak będzie wyglądać za 10 lat?

W najbliższej dekadzie sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje wiele branż. Oto kilka przykładów jej zastosowania:

Cyfryzacja i zarządzanie danymi – co nas czeka?

W perspektywie 10 lat cyfryzacja i nowe technologie będą wspierać zarządzanie firmami na niespotykaną dotąd skalę. Oto kluczowe trendy:

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakładach produkcyjnych - AI, chmura, blockchain

Kto zyska, a kto straci na AI?

Nie wszystkie branże i stanowiska będą dotknięte przez AI w równym stopniu. Oto krótkie przewidywania:

Dlaczego warto działać już teraz?

AI to nie przyszłość – to teraźniejszość. Firmy, które już teraz inwestują w dane, edukację pracowników i integrację technologii, będą lepiej przygotowane na nadchodzące zmiany.

Edukacja, zarządzanie zmianą i wdrażanie tej technologii to nie tylko sposób na przetrwanie, ale przede wszystkim szansa na rozwój i konkurencyjność. Czy jesteś gotowy, by podjąć wyzwanie? 

Jak AI może pomóc w tworzeniu nowych miejsc pracy?

Choć wiele osób obawia się, że sztuczna inteligencja zredukuje zatrudnienie, warto spojrzeć na tę technologię również jako szansę na tworzenie nowych stanowisk. Rozwój AI generuje zapotrzebowanie na specjalistów w takich dziedzinach jak analiza danych, tworzenie algorytmów czy zarządzanie procesami cyfryzacji. Pojawiają się także nowe zawody, takie jak trenerzy AI, odpowiedzialni za szkolenie modeli sztucznej inteligencji, czy specjaliści ds. etyki AI, zajmujący się kontrolą nad tym, aby technologia działała zgodnie z wartościami i normami społecznymi. Firmy, które odpowiednio wcześnie zainwestują w szkolenie swoich zespołów i przyciąganie talentów, mogą nie tylko zminimalizować negatywne skutki zmian, ale również skorzystać na nowych możliwościach rynkowych.

Sztuczna inteligencja zmienia świat pracy, ale nie każdy ma się czego obawiać. Kluczem jest zrozumienie jej potencjału i odpowiednie przygotowanie organizacji na zmiany. Firmy, które już dziś zaczną działać, wyprzedzą konkurencję i staną się liderami rynku za 10 lat.

Sprawdź najnowszy odcinek videopodcastu!

Więcej na temat technologii i cyfryzacji przemysłu znajdziesz na moim kanale YouTube – Digitalizuj.pl, na który serdecznie Cię zapraszam.

Videopodcast
Przemysł 4.0, cyfryzacja produkcji a sztuczna inteligencja. Sprawdź zastosowania AI w biznesie. video-icon Zobacz film
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.