Digitalizacja produkcji – Jak inwestować w dane 

Czy na pewno wiesz, co oznacza digitalizacja produkcji? Od czego należy zacząć transformację zakładu? Dlaczego zbieranie danych to podstawa? Zapraszam do zgłębienia temu.  

Digitalizacja to coś więcej niż tylko zastąpienie papierowej dokumentacji arkuszami kalkulacyjnymi i formularzami. Oznacza proaktywne podejście do codziennych wyzwań produkcyjnych, a także świadome dążenie do zmian w funkcjonowaniu zakładu produkcyjnego. Digitalizacja to sposób na przygotowanie się do zmiany pokoleniowej. Jest częścią długoterminowej strategii biznesowej, która zakłada celowe wdrożenie procesu zmian.  

I choć zmiany, zwłaszcza te duże, w pierwszym etapie mogą kojarzyć się negatywnie i wywoływać strach przed nowym i nieznanym, to należy pamiętać, że zmiana jest procesem stałym.  

Digitalizacja produkcji – od czego zacząć?  

Gdzie powinien rozpocząć się proces digitalizacji, aby przebieg zmian był stały a efekt satysfakcjonujący? Odpowiedź jest prosta — w źródle, jakim są dane. Istotne jest, aby już na etapie ich zbierania zakładać, że może nie być wiadomo:   

Zbieranie danych z maszyn – nowoczesne systemy IT  

Nowoczesne systemy IT charakteryzują się warstwowym podejściem do zapisu i analizy wszelkiego rodzaju informacji. Dane pochodzące z jednego źródła, np. z maszyny mogą następnie w sposób automatyczny wypełniać różne obszary biznesowej analizy.  

Podstawą do zbierania danych jest sterownik PLC. Jeśli jednak Twoja maszyna nie ma możliwości dokonywania akwizycji bezpośrednio z istniejącego sterownika PLC, należy zacząć od danych lub sensorów. Jak to zrobić?  

  1. Zbierz najważniejsze informacje o jakości i produktywności sprzętu.  
  1. Zastanów się nad przyczynami przestojów.  
  1. Przeanalizuj pozostałe elementy, które wspierają zachowanie produktywności parku maszynowego na założonym poziomie.  

Im wcześniej rozpoczniesz zbieranie danych produkcyjnych bezpośrednio z maszyn, tym lepiej będziesz przygotowany na transformację cyfrową Twojego przedsiębiorstwa. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach efektywnego zbierania danych bezpośrednio z maszyn?  

Jesteś na pierwszym etapie transformacji cyfrowej Twojego przedsiębiorstwa?  

A może pierwsze kroki już za Tobą, a ty nadal czujesz niepewność?  

Napisz do mnie lub porozmawiamy!  

Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!

Dołącz do buletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
15 kroków do zakupu systemu informatycznego.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.