Odkryj 5 rozdziałów książki już teraz!
15 kroków do zakupu systemu informatycznego
- 5 rozdziałów książki
- podsumowania z najważniejszymi informacjami z obszaru digitalizacji produkcji
Traceability pomaga firmom spełniać normy branżowe, niezależnie od sektora, w którym działają – od przemysłu spożywczego po motoryzacyjny. Zanim wyjaśnię Ci zagwozdkę zawartą w tytule artykułu, warto najpierw zadać sobie pytanie: czy zastanawiałeś(-łaś) się kiedyś, skąd pochodzi mleko, które właśnie kupiłeś(-łaś) w sklepie, albo jak dokładnie powstaje produkt, który codziennie wkładasz do torby zakupowej?. W dobie świadomych konsumentów możliwość śledzenia każdego etapu produkcji staje się nie tyle luksusem, ile standardem. A to, nazywamy traceability. Więcej dowiesz się w dalszej części tego artykułu.
Traceability , czyli identyfikowalność, to zdolność do śledzenia każdego etapu wytwarzania produktu – od momentu, w którym surowiec trafia do zakładu produkcyjnego, przez jego przetwarzanie, aż po moment, w którym produkt końcowy ląduje na sklepowej półce. Wyobraź sobie, że każdy produkt, który kupujesz, ma swoją historię, którą możesz prześledzić od początku do końca.Z perspektywy konsumenta, z pewnością traceability może budować zaufanie do producenta. Wiesz, że produkt, który wybierasz jest w pełni transparentny – od pochodzenia surowców, przez proces produkcji, aż po dostarczenie do sklepu.
Co oznacza traceability dla przedsiębiorcy? Jeśli zarządzasz firmą produkcyjną, identyfikowalność produktów to narzędzie, które może zdecydowanie poprawić efektywność i zaufanie do Twojej marki. Traceability nie tylko umożliwia śledzenie każdego etapu produkcji, ale również wspiera optymalizację procesów w firmie. Systemy automatyczne i półautomatyczne zbierają dane w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek problemów.Wyobraź sobie, że produkujesz mieszanki do wypieków. Masz różne surowce, które mieszają się w określonych proporcjach, a następnie pakujesz gotowy produkt. Tradycyjnie informacje o surowcach, procesie mieszania i pakowania są zapisywane na papierze, co zabiera mnóstwo czasu i generuje ryzyko błędów. Dzięki traceability możesz zautomatyzować ten proces – dane są zbierane bezpośrednio z maszyn lub wprowadzane przez operatorów do systemu.To oszczędność: czasu, kosztów i zwiększenie precyzji.
Traceability to coś więcej, niż tylko śledzenie procesu produkcji. Identyfikowalność to narzędzie, które przynosi realne korzyści zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Oto jedne z nich:
1. Oszczędność czasu i pieniędzy
Automatyzacja traceability redukuje czas potrzebny na ręczne zapisywanie danych i eliminuje błędy związane z ludzką omylnością. W skali roku wdrożenie zautomatyzowanego systemu traceability może pomóc zaoszczędzić Twojej firmie setki godzin, które można przeznaczyć na inne, bardziej wartościowe zadania.
2. Zwiększone bezpieczeństwo
Dane są zbierane w czasie rzeczywistym, co pozwala na szybką reakcję w przypadku anomalii, np. w procesie produkcyjnym. W sytuacji wykrycia problemu, np. nieprawidłowej temperatury pasteryzacji, system natychmiast informuje o tym odpowiednie osoby. A to pozwala na szybkie podjęcie działań naprawczych.
3. Lepsza optymalizacja produkcji
Dzięki szczegółowym danym możesz dokładnie śledzić, ile czasu zajmuje każdy etap produkcji, jakie są koszty i jak można je zoptymalizować. Systemy traceability umożliwiają precyzyjne monitorowanie zużycia surowców. Z pewnością wpływa to m.in. na efektywne zarządzanie zasobami.
4. Poprawa jakości i zgodności
Automatyzacja traceability pomaga w utrzymaniu wysokiej jakości produktów i zapewnieniu zgodności z normami regulacyjnymi. Dzięki dokładnym zapisom i możliwości szybkiego reagowania na wyzwania możesz mieć pewność, że Twoje produkty spełniają najwyższe standardy jakości.
5. Wyróżnienie się na tle konkurencji
Transparentność produkcji, którą oferuje traceability, buduje zaufanie konsumentów. Klienci coraz częściej oczekują, że będą mogli znać pochodzenie produktów, które kupują. Dzięki identyfikowalności możesz spełnić te oczekiwania i co za tym idzie, wyróżnić się na tle konkurencji.
Zanim przejdziemy do szczegółów, musisz zrozumieć, że traceability to nie tylko technologia, ale przede wszystkim sposób myślenia. Wdrożenie takiego systemu wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno infrastruktury, jak i zespołu. Poniżej kilka kroków, które warto rozważyć:
1. Zbierz kluczowe dane
Zacznij od zidentyfikowania, jakie dane są kluczowe dla Twojego procesu produkcji. W zależności od branży mogą to być informacje na temat temperatury, czasu pracy, surowców, opakowań, narzędzi itp. Kluczowe jest zrozumienie, które z tych danych mają największe znaczenie dla identyfikowalności Twojego produktu.
2. Wybierz odpowiednie technologie
Możesz wybierać między systemami automatycznymi, które zbierają dane bezpośrednio z maszyn, a systemami półautomatycznymi, gdzie dane są wprowadzane przez operatorów do systemu. Ważne jest, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej pasuje do specyfiki Twojej produkcji i dostępnych zasobów.
3. Przygotuj zespół i infrastrukturę
Przed wdrożeniem traceability ważne jest, aby Twój zespół był odpowiednio przeszkolony i przygotowany. Nawet najmniejsza zmiana może powodować niepokój wśród pracowników. Warto odpowiednio zarządzić zmianą i zapewnić szkolenia. Wdrażając system należy skonsultować posiadane zasoby z odpowiednimi ekspertami.
4. Rozpocznij od projektu pilotażowego
Pomysły i potrzeby często pojawiają się w trakcie korzystania z systemu. Dlatego zawsze polecam wdrożenie projektu pilotażowego. Dzięki temu znacznie szybciej widać efekty, a zespołowi lepiej nauczyć się rozwiązania na mniejszej skali i sprawniej można przeprowadzić analizę i wprowadzić dodatkowe, potrzebne funkcje.
Zobaczmy, jak to wygląda w rzeczywistości. Jeden z klientów firmy explitia, zarządzający zakładem produkcyjnym o złożonym procesie produkcji, zdecydował się na wdrożenie półautomatycznego systemu traceability. Wcześniej opierał się na ręcznym raportowaniu, co generowało mnóstwo błędów i zajmowało wiele godzin dziennie.
Etap przygotowawczy
Zarządca firmy stwierdził, że przy dynamicznym rozwoju i dużej rotacji pracowników, manualne raportowanie staje się coraz bardziej uciążliwe. Zdecydowano się na analizę wszystkich procesów w firmie, aby oszacować, ile czasu ludzie poświęcają na dokumentowanie. Okazało się, że raportowanie manualne zajmuje kilka godzin dziennie. Po szybkich obliczeniach pokazujących potencjalne zwroty z inwestycji, zdecydowano się na wdrożenie systemu półautomatycznego, który zredukował czas dokumentowania o 70%.
Wdrożenie właściwe
Samo wdrożenie trwało kilka tygodni. Klient miał już odpowiednią infrastrukturę, więc rewolucja ograniczyła się do implementacji skanerów i instalacji oprogramowania. Po kilku tygodniach wszyscy pracownicy dobrze radzili sobie z nowym systemem, a proces pilotażowy zakończył się sukcesem. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie warsztatów lesson learned, aby zidentyfikować dalsze możliwości optymalizacji.
Traceability to nie tylko narzędzie, ale także podejście, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki zarządzasz produkcją. Dzięki identyfikowalności produktów możesz nie tylko zyskać bezcenne zaufanie klientów, lecz przede wszystkim zoptymalizować swoje procesy i zwiększyć konkurencyjność na rynku.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o traceability i jego praktycznym wdrożeniu, zapraszam do obejrzenia wideopodcastu na moim kanale YouTube – Digitalizuj.pl oraz na Spotify.
W nim omawiam szczegółowo każdy aspekt identyfikowalności produktów, dzieląc się dodatkową wiedzą popartą doświadczeniami z różnych firm, z którymi do tej pory współpracowałem.
Zachęcam również do subskrypcji, aby być na bieżąco z udostępnianymi materiałami.