W wczorajszym wpisie poświęciłem sporo przestrzeni na to ile może kosztować automatyczny system traceability (do identyfikowalności wyrobu). Do tego od czego ta cena może zależeć. Dodatkowo określiłem jakie cechy ma moduł kontroli procesu. Dziś chciałbym serdecznie zaprosić na najnowszą odsłonę podcasty Cyfrowy Bliźniak, gdzie kontynuujemy tematykę identyfikowalność produktu.
Rozmawiamy o kosztach wdrożenia (ale o tym również w wczorajszym wpisie). Żeby budowa nowego systemu przebiegło efektywnie trzeba w odpowiednio się do niego przygotować. Niezbędne jest opracowanie planu, które można zrealizować samodzielnie, bądź zatrudnić konsultanta z zewnątrz (zapraszam do kontaktu na priv).
Identyfikowalność produktu – przygotowanie do wdrożenia
Co możesz przygotować przed wdrożeniem?
- Zdefiniować ciagi technologiczne (lub pojedyncze maszyny), które mają być objęte wdrożeniem systemu.
- Opisać flow procesu (Jak wyrób przechodzi przez kolejne etapy – maszyny).
- Zebrać obecne raporty identyfikowalności i określić niezbędne elementy, które mają się znaleźć w nowych raportach (warto się zastanowić też nad warstwą wizualną).
- Określić skąd mają się znaleźć dane w systemie (źródłem może być PLC, inny system IT, albo interfejs ręczny – panel HMI).
- Jeżeli dane mają być pobierane z PLC, czy maszyny mają opisane kody źródłowe i dokumentacje sygnałowe?
- Zastanowić się ile danych tak naprawdę będzie przybywać i czy jest sens angażowania technologii związanych z BigData, czy AI.
Oczywiście składowych jest wiele więcej, stąd tym bardziej zachęcam do obejrzenia, lub odsłuchania najnowszego nagrania podcastu. Z nagrania dowiesz się ponadto w jaki sposób działa warstwowe podejście do gromadzenia danych w kontekście globalnego traceability.
Nie ukrywam, że tematyka traceability i identyfikowalności produktu należy do moich ulubionych. Fascynujące jest to, jak wiele problemów można rozwiązać dzięki zbieraniu i kojarzeniu danych ze sobą. Z jednej strony powstaje genealogia produktu (historia jego wytworzenia), z drugiej komplet składowych kosztów. W praktyce systemu automatycznego traceability zwracają się bardzo szybko (kilka miesięcy).
Tematyka identyfikowalności wyrobu będzie przez nas kontynuowana również w kolejnym naszym nagraniu, gdzie krok po kroku postaram się przeprowadzić przez realizację wdrożenia systemu IT do w pełni automatycznego traceability.
UWAGA : W odcinku ogłaszamy konkurs z bardzo atrakcyjną nagrodą do wygrania.
Zapraszam na pierwszą część wpisu poświęconą idnetyfikowalność produktu.
Linki do platform podcast:
0 komentarzy