Odkryj 5 rozdziałów książki już teraz!
15 kroków do zakupu systemu informatycznego
- 5 rozdziałów książki
- podsumowania z najważniejszymi informacjami z obszaru digitalizacji produkcji
Obecnie, w świecie stałego rozwoju technologii, modernizacja zakładów produkcyjnych staje się standardem dla wszystkich przedsiębiorstw przemysłowych. Przełamywanie mylnych przekonań dotyczących wygodnych strategii jest koniecznością. Unikanie zmian, odkładanie ich na później oraz brak identyfikacji kosztów ukrytych, a także ich eliminacji, omówione w tym artykule, to jedne z największych pułapek dla firm produkcyjnych, które mogą szybko stać się przyczyną klęski.
Prokrastynacja w kontekście firm produkcyjnych nabiera szczególnego, większego znaczenia, niż w innych branżach czy nawet w życiu prywatnym. Stanowi jednocześnie jedno z największych zagrożeń dla efektywności i stabilności przedsiębiorstwa. Przekonanie, że „słabo, ale stabilnie” jest jakimś wyjściem, ale prędzej czy później okaże się niewystarczające, gdyż inwestycje w cyfryzację i nowe technologie informatyczne stają się nieuchronne. Ważne jest pozbycie się przekonania, że konieczność działań pojawia się dopiero w sytuacjach kryzysowych, ignorując wcześniejsze sygnały ostrzegawcze.
Realizacja zmian w firmie produkcyjnej wymaga nakładów finansowych, inwestycji czasu oraz zaangażowania pracowników. Znacznie łatwiej jest uciekać od tych wyzwań, znajdując liczne wymówki i odkładając decyzje na później. W zakładach produkcyjnych bardzo często spotykane jest negatywne nastawienie, wynikające głównie z niedoinformowania i braku szerokiego spojrzenia na istniejące wyzwania. Kluczowym aspektem jest zrozumienie celu wprowadzanych zmian oraz znalezienie motywacji do działania, która przekracza mentalność „teraz to już nie mam wyjścia”. Unikanie prokrastynacji i aktywne angażowanie się w procesy modernizacyjne stają się nie tylko potrzebą, ale także szansą na długoterminowy rozwój i konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Rola sprzedawcy-konsultanta obejmuje przede wszystkim dostrzeżenie motywacji klienta. Często zdarza się, że klient nie rozumie realnych korzyści wynikających z posiadania systemów, tylko prosi o ofertę:
W takich sytuacjach transakcja często kończy się niepowodzeniem, a sprzedawca marnuje jedynie swój czas i generuje własne koszty alternatywne. Aby temu zapobiec, kluczowym elementem pierwszej rozmowy jest nakreślenie rzeczywistej motywacji klienta, takiej jak realne problemy, które system ma rozwiązać. Wtedy warto poświęcić czas i energię na dostosowanie oferty w taki sposób, aby rzeczywiście pomóc zakładowi z jego wyzwaniami.
Cena nigdy nie powinna stanowić jedynego kryterium porównawczego. Tańsze oczywiście nie zawsze oznacza gorsze, ale w wielu przypadkach niższa cena ma swoją przyczynę. Przedsiębiorstwa nie powinny konkurować jedynie ceną, lecz przede wszystkim jakością. Firmy, które zatrudniają dużą liczbę pracowników, mają swoje koszty, a jednocześnie utrzymują zyski na odpowiednim poziomie, więc są bardziej wiarygodne. Posiadają one zdolność do podejmowania się dużych projektów, ponieważ są w stanie ponieść pełną odpowiedzialność za ich wykonanie. Z kolei mniejsze przedsiębiorstwa mogą oferować równie dobrą wartość usług, lecz często nie są w stanie poradzić sobie z niespodziewanymi sytuacjami. Niekiedy niższa cena może wynikać z wewnętrznego kryzysu firmy, ale równie często jest to po prostu kwestia jakości.
W przypadku systemów, które mają zrewolucjonizować codzienne funkcjonowanie firm i usprawnić je na lata, nie można oszczędzać. Istotne jest inwestowanie nie tylko w wysokiej klasy system, ale również w jego skuteczne wdrożenie oraz wsparcie w całym procesie przed, w trakcie, jak i po implementacji.
Kosztów ukrytych w zakładach produkcyjnych, nawet średniej wielkości, mogą być setki. Często są one na tyle ukryte, że wydawać się mogą niemal absurdalne. Mogą one obejmować:
Niezwykle ważne jest podjęcie decyzji o przeprowadzeniu rzetelnego assessmentu zakładu produkcyjnego, angażując specjalistów spoza firmy, którzy spojrzą na realną sytuację doświadczonym okiem. Dzięki temu dokonają wiarygodnej oceny parku maszynowego, identyfikując wąskie gardła generujące najwięcej kosztów ukrytych.
Nierzadko okazuje się, że np. brak systemu automatycznego raportowania może przyczynić się do utraty miliona złotych rocznie. Zamiast skupiać się na podstawowych obowiązkach i zwiększaniu efektywności produkcji, pracownicy bowiem tracą czas na ręczne sporządzanie raportów.
Przezwyciężenie wygodnego, ograniczającego myślenia i aktywne angażowanie się w procesy modernizacyjne stanowią fundament długoterminowego rozwoju i konkurencyjności firmy na rynku W dobie ciągłych zmian i ewolucji technologicznych, cyfryzacja staje się nieodłącznym elementem warunkującym sukces w branży produkcyjnej.
Jeśli chcesz podnieść swój zakład na poziom Przemysłu 4.0, umów się na spotkanie ze mną!
Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!
Dołącz do buletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
„15 kroków do zakupu systemu informatycznego”.