10 błędów w procesie digitalizacji – jak nie wyrzucić pieniędzy w błoto?

Marzysz o nowoczesnej, zdigitalizowanej firmie? Świetnie! Ale uwaga – wielu przedsiębiorców popełnia te same błędy, które prowadzą do porażki.

W tym artykule zdradzę Ci, na co musisz uważać. Cyfryzacja – poznaj 10 błędów, które najczęściej popełniają przedsiębiorcy podczas wdrażania nowych technologii i dowiedz się, jak nie zabić własnego biznesu transformacją technologiczną.

Krótka historia o tym, dlaczego cyfryzacja boli.

Wyobraź sobie, że starego psa próbujesz nauczyć nowych sztuczek. Dokładnie tak wygląda transformacja cyfrowa w większości firm. Czasem chcemy zrobić rewolucję, a dostajemy małą, niegroźną zmianę. Czy to oznacza, że nie warto cyfryzować starych firm produkcyjnych? Absolutnie nie, ale trzeba robić to z głową, by uniknąć typowych błędów.

10 błędów na drodze do digitalizacji.

1. Wielki plan, który od początku skazany jest na porażkę.

Bardzo częstym błędem jest zbyt krótki czas na wdrożenie całościowych zmian. Do planowania automatyzacji zakładu trzeba podejść strategicznie. Próbujesz przewidzieć absolutnie wszystko od samego początku. Zapominasz, że pierwsza wersja nigdy nie będzie idealna, bo gdy robimy coś po raz pierwszy, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Zamiast tworzyć monumentalną dokumentację, która i tak nie obejmie wszystkich możliwych scenariuszy, zacznij od małego projektu pilotażowego. Rozwiązanie zaplanuj z wizją końca, stwórz faktyczną mapę obszaru, który chcesz cyfryzować. Potem testuj i stopniowo rozwijaj rozwiązania. Pamiętaj: nie od razu Kraków zbudowano. Zdigitalizowaną firmę również.

2. Brak standaryzacji.

Wyobraź sobie, że systemy i maszyny w Twoim zakładzie produkcyjnym są jak wielonarodowościowe środowisko na szczycie politycznym. Każdy z przybyłych mówi innym językiem. Dopóki nie znajdą wspólnego, nie rozwiążą problemu, z jakim się mierzą, nie stworzą spójnej strategii.

Jeśli Twoje maszyny i systemy sterowania „nie mówią” tym samym językiem, skazujesz się na połowiczne rozwiązania. Zmapuj swój park maszynowy, stwórz standardy komunikacji i pomyśl o warstwie integracyjnej, która połączy różne systemy.

3. Za mało osób zaangażowanych w koncepcję.

Decydujesz za wszystkich, nie konsultując procesu wdrażania nowych technologii? Wiedz, że nieangażowanie zespołów na etapie planowania to gwarancja porażki. Im więcej perspektyw uwzględnisz, tym lepiej zrozumiesz rzeczywiste potrzeby. Pracuj nad wdrożeniem z poszczególnymi działami, by nie opierać się na błędnych założeniach. Nie bój się angażować kluczowych pracowników – oni staną się ambasadorami zmian.

4. Strategia? Jaka strategia?

Działasz doraźnie, bez długofalowego planu? Bądź świadom(a), że chaotyczne projekty oraz skupianie się na punktowych rozwiązaniach (tu i teraz mam problem, więc staram się go rozwiązać, nie myślę o całości układanki) kończą się brakiem standaryzacji, a to nie wróży sukcesu. Przestań gasić pożary doraźnymi rozwiązaniami! Cyfryzacja to nie jednorazowy projekt, ale strategiczny kierunek rozwoju. Pomyśl perspektywicznie, najlepiej na trzy lata lub nawet pięć lat do przodu.

Cyfryzacja w produkcji. Poznaj najczęstsze błędy wdrażania systemów IT w dobie Przemysłu 4.0.

5. Podejście fragmentaryczne zamiast kompleksowego.

Kupowanie kolejnych narzędzi bez szerszego kontekstu to droga donikąd. Korzystniej będzie, jeśli stworzysz mapę cyfryzacji, która uwzględnia wszystkie obszary biznesu i pozwala na skuteczne skalowanie rozwiązań. Każde działania i rozwiązania są jak puzzle, które składają się na cały obraz Twojego zakładu produkcyjnego. Zadbaj, by były na swoich miejscach, bo w przeciwnym razie Twój sukces będzie dziurawy.

6. Spóźniona pomoc ekspertów.

Myślisz, że sam wszystko ogarniesz. Boisz się zaufać ekspertom spoza firmy. Nie chcesz, żeby Twoje know-how wyszło poza organizację. Nie oszukuj się – ani Ty, ani Twój zespół nie ma dostępu do wiedzy tajemnej, a zewnętrzni doradcy pomogą Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i nerwów. Najlepsze rozwiązanie? Model hybrydowy – wewnętrzny zespół wspierany przez zewnętrznych konsultantów.

7. Realizacja projektów zrywami.

Zdarza się tak, że firma ma jakąś kosztowną awarię lub komuś coś się stało. W takiej sytuacji wiele przedsiębiorców stara się natychmiast załagodzić sprawę, tracąc z oczu kontekst. Pamiętaj: cyfryzacja to nie jednorazowy sprint, ale maraton. Unikaj działań pod wpływem emocji i impulsu. Buduj stabilną, powtarzalną strategię, która da Ci przewidywalność i bezpieczeństwo.

8. Robimy rewolucję!

Jeśli próbujesz przeskoczyć 30 lat technologicznego rozwoju w tydzień, pożegnaj się z zadowalającym efektem. Digitalizacja produkcji to nie rewolucja. Spokojnie, ze wszystkim zdążysz, ale małymi kroczkami. Jeśli Twoje maszyny są z lat 70., nie próbuj od razu wdrażać sztucznej inteligencji i predictive maintenance.

9. Traktowanie ceny jak kosztu, a nie inwestycji.

Każde rozwiązanie cyfrowe musi mieć uzasadnienie biznesowe. Nie pytaj „Ile to kosztuje?”, tylko „Ile zaoszczędzę?”. Liczenie zwrotu z inwestycji (Return on Investment, ROI) to podstawa udanej transformacji.

10. Niedocenianie roli edukacji zespołu.

Jeśli najlepszy nawet samochód dasz komuś, kto nigdy nie prowadził, nie spełni on swojego zadania. Podobnie jest z nowymi technologiami. Wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych to dopiero początek. Pracownicy potrzebują czasu na oswojenie się ze zmianą. Pomóż im w tym, zorganizuj szkolenia, które przygotują zespół do obsługi nowych systemów, ich utrzymywania, administrowania, być może serwisowania.

Cyfryzacja to nie jednodniowa wycieczka. To podróż, której towarzyszą wyzwania, niepewność, ale i ogromna satysfakcja, gdy wszystko zaczyna działać jak dobrze naoliwiona maszyna. Działaj planowo, konsekwentnie i z wizją końca. Małe, przemyślane projekty pilotażowe, które stopniowo budujesz, to Twoja recepta na sukces.

Powodzenia w cyfrowej transformacji! 

Sprawdź najnowszy odcinek videopodcastu!

Potrzebujesz więcej informacji lub szukasz ciekawostek technologicznych?Sprawdź mój kanał YouTube – Digitalizuj.pl, na który serdecznie Cię zapraszam.

Videopodcast
Top 10 błędów w cyfryzacji produkcji. Przemysł 4.0. video-icon Zobacz film
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.