Zarządzanie zmianą technologiczną w firmie

„Jedyne, czego można być w życiu pewnym, to zmiana”

Cytat Trudi Canavan idealnie wpasowuje się w zarządzanie zmianą technologiczną w firmie, ponieważ wdrażanie nowego systemu informatycznego w organizacji wiąże się z wieloma wyzwaniami. Działania te mogą oczywiście wpływać pozytywnie na pracowników i efektywność firmy pod warunkiem, że szczególną uwagę zwrócimy na skuteczną komunikację zmian. Proces zarządzania zmianą technologiczną obejmuje kilka etapów, które mają na celu przygotowanie pracowników do wprowadzenia nowego systemu i minimalizowanie oporu wobec zmian technologicznych.

Zarządzanie zmianą technologiczną − największe wyzwania

Wiele osób zarządzających firmami nie zdaje sobie często sprawy z tego, jak wielką zmianą wśród ich pracowników są drobne aktualizacje systemów informatycznych, na których pracują, a co dopiero wdrożenie całkowicie nowego systemu. Oczywiście to zależy, w jakim celu system został zaimplementowany i w jakim stopniu organizacja jest dojrzała.

Jeśli bowiem nie korzystała dotychczas z rozwiązań cyfrowych (w niektórych obszarach produkcyjnych nadal prym wiedzie raportowanie papierowe i manualne), to zmiana związana z wdrożeniem systemu informatycznego jest totalną rewolucją. Ponadto często decydenci i osoby z grona koncepcyjno-decyzyjnego już przy wdrażaniu systemu dobrze wiedzą, jak rozwiązanie będzie wyglądać i jak powinno działać. Takie podejście niestety może zamykać w pewnego rodzaju bańce, w której osoby decyzyjne zapominają, że pracownicy spoza grona osób, które uczestniczyły w rozmowach, kompletnie nie wiedzą, po co jest dany system, jak się z niego korzysta i dlaczego w ogóle firma go wdraża.

Nierzadko największy problem „niedziałania” systemu wynika z tego, że ludzie po prostu nie chcą lub nie potrafią z niego korzystać. A powodem jest brak zarządzenia zmianą.

Dlaczego należy zarządzać zmianą w organizacji?

Jeżeli środowisko pracy pracownika się zmieni, w obojętnie jakim stopniu, to jest to pewnego rodzaju zmiana. A każdą zmianą trzeba zarządzić. Występują różnego rodzaju zmiany. Zmianą może być przykładowo:

Proces zarządzania zmianą pozwala wyeliminować wszelkie niedopowiedzenia. Jeśli przedsiębiorstwo składa się kilkudziesięciu pracowników, to każda zmiana powoduje konsternację. Im większa skala, tym więcej plotek i nieporozumień na temat tego, czemu zmiana się pojawiła.

Nierzadko przy wprowadzeniu zmiany następuje spadek efektywności, bo jeżeli firma skokowo i drastycznie wprowadza zmianę, nie informując pracowników o powodach, to jest to zwyczajnie dla nich uciążliwe.

Na czym polega zarządzanie zmianą technologiczną?

Zmiana jest nieustającą częścią rozwoju, a organizacja bez zmian nie jest w stanie się rozwijać. To po prostu nierealne. Powinno się jednak na bieżąco zarządzać zarówno drobnymi, jak i większymi zmianami poprzez odpowiednią politykę komunikacyjną i informacyjną.

Im większa skala, tym jest to trudniejsze, bo występuje ograniczona liczba narzędzi, żeby te informacje przekazywać. Jednak w takim wypadku struktura w firmie jest większa, a jej zadaniem jest to, żeby odgórnie najpierw menedżerowie najwyższego szczebla byli przeszkoleni z zarządzania zmianą, potem Ci średniego, a następnie Ci najniższego szczebla liderzy. Na końcu pozostali pracownicy.

Oczywiście zakres zmian może być naprawdę szeroki. W explitii, zajmując się wdrożeniami systemów informatycznych na produkcji, zauważamy, że nierzadko nasz system jest pierwszym rozwiązaniem tej klasy w zakładzie produkcyjnym klienta. Bardzo często bywa, że konsument dotychczas raportował produkcję ręcznie – pracownicy wypisywali kartki w notatniku, gdzie informowali o ilości, jakości i przyczynach przestojów.

Jeśli taka firma produkcyjna zdecydowała się na system, który ma zautomatyzować sposób prowadzenia raportów, to jest to ogromna zmiana w charakterze pracy każdego z pracowników produkcyjnych. Nagle zaczną oni ,stać z tabletów, monitorów i innych elektronicznych narzędzi. Jednak trzeba pamiętać, że kryje się za tym wszystkim pozytywna misja:

Jak prawidłowo przeprowadzić zarządzanie zmianą technologiczną?

Kluczowe jest wprowadzenie komunikacji, która poinformuje, dlaczego firma zdecydowała się na system. Warto, aby każdy pracownik wiedział, jak z daną innowacją przedsiębiorstwo będzie funkcjonować.

  1. Na początku powinny odbyć się warsztaty, podczas których spotykają się decydenci, którzy będą komunikować zmiany w swoich zespołach, a następnie wypracują spójny przekaz dla pracowników. Oni również powinni zostać poinformowani, jak ta zmiana wpłynie na środowisko pracy. Za każdym razem przekaz może być nieznacznie zróżnicowany, dlatego, że każdorazowo mamy do czynienia z inną: organizacją, misją, wartościami i kulturą firmy.
  2. Podczas spotkań z pracownikami powinno się twardo podchodzić do zmiany, a miękko do ludzi. Należy poinformować pracowników, że decyzja została podjęta z określonych powodów. Przykładowo pozwoli lepiej badać koszty i optymalizować procesy produkcyjne. Następnie warto przedstawić powody oraz czynniki związane z rozwojem firmy. Pracownik powinien wyjść z takiego spotkania i mieć z tyłu głowy wizję, że organizacja, w której pracuje, dostrzegła pewne wyzwania i przestrzeń do poprawy, a argumenty, które zostały przedstawione, mają sens i są uzasadnione.

Oczywiste jest, że nigdy nie trafi się z komunikatem do każdego, ale dzięki niemu niweluje się bardzo dużą część spadku produktywności wynikającego z tego, że przedstawia się pracowników przed faktem dokonanym.

Zarządzanie zmianą technologiczną – O tym pamiętaj

Zarządzanie zmianą technologiczną w firmie to proces, którego nie powinno się ignorować. Wymaga skutecznej komunikacji i przygotowania pracowników. Nawet drobne zmiany w systemach informatycznych mogą wywołać opór, dlatego kluczowe jest jasne przedstawienie powodów i korzyści wprowadzanych innowacji. Proces powinien obejmować warsztaty, szkolenia i transparentną komunikację na wszystkich poziomach organizacji, co minimalizuje spadek efektywności i wspiera pozytywne przyjęcie zmian.

Zdobądź bezpłatnie 5 rozdziałów książki!

Dołącz do buletynu i zyskaj dostęp do 40% książki
15 kroków do zakupu systemu informatycznego.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.